Niels Veldman winnaar van “De Koers”
De oudere lezers zullen zich zonder twijfel nog wel de Paasronde van De Wijk herinneren. In 1960 kreeg dit criterium voor het eerst de Paasmaandag als vaste wedstrijddatum toegewezen op de kalender en die traditie duurde voort tot 2010, toen de nog steeds actieve Coen Vermeltfoort daar als laatste winnaar werd gehuldigd. Meestal fungeerde de Paasronde van De Wijk meteen ook als opening van het Noordelijke criteriumseizoen.
In 2012 werd het stokje overgenomen door Ureterp, de woonplaats van wielercoryfee Henk Hoekstra. Maar ook aan die traditie is nu een einde gekomen. Dit jaar stond de wedstrijd wel degelijk op de kalender, maar de renners lieten het afweten. Te weinig inschrijvingen. Geen Ronde van Ureterp dus. De zoveelste wedstrijd die het loodje heeft gelegd.
En zo bleef op Paasmaandag alleen de Eierrace over voor de wielerliefhebbers in Noord-Nederland. Ook de Eierrace kan bogen op een lange traditie. Maar dan als jeugdwedstrijd. Corona maakte een eind aan deze traditie en daarna is de deze wedstrijd jammer genoeg niet meer opgepakt.
Daar is dit jaar verandering in gekomen door “De Koers”. Onder deze noemer wordt in het Noorden een reeks laagdrempelige wedstrijden opgezet met als doel om zoveel mogelijk mensen op hun eigen niveau aan het koersen te krijgen. De meeste wedstrijden vinden plaats op Corpus den Hoorn in Groningen, maar af en toe wordt uitgeweken naar een andere locatie. Vorige week waren de renners in Middelstum, waar elk jaar met veel succes een omloop wordt georganiseerd en op Paasmaandag kon er op de Meerdijk in Emmen worden gekoerst. Daarmee ging een vurige wens in vervulling van Jan Vos en Goos Beukema, die hierop hadden aangedrongen.
Hoewel ook het ook nu met de voorinschrijvingen wat moeizaam verliep, kon de organisatie uiteindelijk best tevreden zijn met een totaal van 113 renners. Dat is tenminste de moeite waard. Er zaten flink wat nieuwe namen en gezichten bij, maar er waren ook renners die hun sporen al lang en breed hebben verdiend. Mannen dus zoals Jeff Vermeulen, Evert Jan Veldkamp, Dick Hoeve en eigenlijk mogen we ook Jacob Slenema wel in die categorie plaatsen. Jacob was weliswaar geen veelwinnaar, maar pakte in de jaren ’90 toch regelmatig zijn prijsje mee. Vooral in eigen omgeving was hij moeilijk te kloppen.
Voor het eerst in lange tijd zagen we ook Johan Appeldoorn weer eens terug. Niet op de fiets, zoals vroeger, maar achter de micro. Johan was als renner lid van WSV Emmen in de tijd, toen zijn vader nog burgemeester van Sleen was. Hij is altijd bij het wielrennen betrokken gebleven en is tegenwoordig voorzitter van de groep, die “De Koers Cycling Series” op poten heeft gezet. Johan woont tegenwoordig in Stedum.
Oud-renner Johan Boxem kwam ook nog even langs. Net als zijn naamgenoot kan ook hij het wielrennen nog steeds niet loslaten. Sinds kort is Johan de nieuwe voorzitter geworden van de Gouden Pijl.
Voor het eerst zagen we René Mulder in actie. In het shirt van WSV Emmen debuteerde hij met een 2e plaats in klasse 4, waar Stijn Oost als “coach” meereed. Ook dat is een uitvinding uit de kraamkamer van De Koers, bedoeld als ondersteuning voor onervaren beginners.
Het sportieve hoogtepunt van deze dag was de fraaie overwinning van Niels Veldman in de “koningsklasse”. Het was de bevestiging van de goede resultaten die de vernieuwde WSV-groep in korte tijd al heeft neergezet. Zo heeft Rick Metselaar al een paar keer een toptien-klassering gehaald in Noord-Brabant en wist Elmar Bischop de zware Omloop van Middelstum op zijn naam te schrijven.
Op de Meerdijk hield Elmar zich rustig. Hij hoefde deze keer ook niet zo nodig, want voorin reden namens WSV Emmen Niels Veldman en Jeff Vermeulen. Zij waren in het gezelschap van elite-renner Jitse Breeuwsma, die we o.a. kennen als winnaar van de Gouden Pijl in 2023.
De wedstrijd kreeg de ontknoping zoals je die mag verwachten. In de laatste ronde nam Niels een kleine voorsprong, die hij tot het eind in stand wist te houden. Onder luid gejuich van zijn alom aanwezige supporters kwam hij als winnaar over de streep. Achter zijn rug werd voluit gesprint om de tweede plek. Voor een sprint mag je Jeff Vermeulen midden in de nacht wakker maken. Hij is het nog steeds niet verleerd. Even leek het erop, dat Jitse Breeuwsma het duel zou gaan winnen, maar Jeff trok nog even al zijn registers open. Het piepte en het kraakte, maar op de meet had hij het toch weer voor elkaar gekregen !
Jacky Lotterman, die (net als Jens Schepers) in de beginfase erg actief was geweest, won de sprint van het peloton en werd daarmee 4e, net voor Arjen van Putten.
Een ronde-miss is er niet meer bij tegenwoordig en daarom werden de prijzen uitgereikt door Arjan Freriks, die van alle markten thuis is. Daarna moest alles haasje repje worden afgebroken, want volgens een ongeschreven wet moet iedereen op de Meerdijk aan de kant, als FC Emmen moet spelen.
Fred Haikens
De belangrijkste resultaten:
Elite/beloften:
1 Jitse Breeuwsma (Meerstad), 2 Jacky Lotterman (Emmen), 3 Arjen van Putten (Emmen), 8 Ivar Hengeveld (Dalen)
Klasse 1:
1 Niels Veldman (Emmen), 2 Jeff Vermeulen (Borger), 3 Bas de Smit (Zwolle), 6 Stijn Oost (Heerenveen), 7 Joost Kaandorp (Emmen), 9 Marco Wever (Klazienaveen), 22 Elmar Bischop (Emmen), 28 Quinten Vos (Emmen), 29 Rick Metselaar (Hoogeveen)
Klasse 2:
1 Ate Mekkes (Zuidlaren), 2 Karel Overduin (Slochteren), 3 Jeroen Kamps (Rolde), 7 Dick Hoeve (Emmen)
Klasse 3:
1 Tjalling Veldhuis (Groningen), 2 Matthijs Hamminga (Siddeburen), 3 Thijs ten Napel (Glimmen), 11 Jan Vos (Sleen), 12 Goos Beukema (Nw. Amsterdam)
Klasse 4:
1 Christopher Jans (IJhorst), 2 René Mulder (Klazienaveen), 3 Sverre Slenema (Roden)
Nieuwelingen
1 Jibbe Koops (Oostwold), 2 Sten Bouwmeester (Beilen), 3 Jordt den Hoed
Vrouwen
1 Jasmijn van Ittersum (Kamperveen)
Jun. Vrouwen
1 Sofie Hokke (Yde)